Tema i juni är bildkonstnären och tecknaren Evy Låås. Auktionen består av såväl oljemålningar som litografier och visar på Evy Låås bredd som konstnär med motiv från såväl Sverige som från studieresor i utlandet. Evy Låås föddes 1923 och studerade vid Tekniska skolan i Stockholm, vid Edvin Oilers målarskola, Otte Skölds målarskola samt Konstakademien 1949-1955. Låås avled 1999.
Tema Evy Låås den 3 juni 2013
5025 Akvarell
Evy Låås (1923-1999), 1942, blomstilleben, 16 x 22
Såld: 300 kr
Såldes den 3 juni 2013 -
5061 Akvarell
Såld: 1.000 kr
Såldes den 3 juni 2013 -
5065 Akvarell
Såld: 700 kr
Såldes den 3 juni 2013
5030 Akvarell
Såld: 1.000 kr
Såldes den 3 juni 2013 -
5034 Akvarell
Såld: 1.000 kr
Såldes den 3 juni 2013 -
5003 Akvarell
Såld: 700 kr
Såldes den 3 juni 2013
5044 Bonader
Såld: 1.200 kr
Såldes den 3 juni 2013 -
5051 Färglitografi
Såld: 100 kr
Såldes den 3 juni 2013 -
5066 Färglitografi
Såld: 100 kr
Såldes den 3 juni 2013
5047 Färglitografi
Såld: 100 kr
Såldes den 3 juni 2013 -
5059 Färglitografi
UTGICK
Auktionen avslutades
3 juni kl 18:18 -
5060 Färglitografi
Såld: 100 kr
Såldes den 3 juni 2013
5049 Färglitografi
Evy Låås (1923-1999), 1990, katt, 1/130 mm: 25x31
Såld: 150 kr
Såldes den 3 juni 2013 -
5058 Färglitografi
Såld: 100 kr
Såldes den 3 juni 2013 -
5056 Färglitografi
Såld: 100 kr
Såldes den 3 juni 2013
5045 Färglitografi
Såld: 600 kr
Såldes den 3 juni 2013 -
5050 Färglitografi
Såld: 100 kr
Såldes den 3 juni 2013 -
5040 Färglitografi
Såld: 250 kr
Såldes den 3 juni 2013
5062 Färglitografi
Såld: 250 kr
Såldes den 3 juni 2013 -
5015 Oljemålning
Evy Låås (1923-1999), (tillskriven), 33 x 24
Såld: 300 kr
Såldes den 3 juni 2013 -
5022 Oljemålning
Såld: 2.600 kr
Såldes den 3 juni 2013
5002 Oljemålning
Såld: 700 kr
Såldes den 3 juni 2013 -
5020 Oljemålning
Evy Låås (1923-1999), Katt i vinterlandskap, 66 x 70
Såld: 1.000 kr
Såldes den 3 juni 2013 -
5027 Oljemålning
Evy Låås (1923-1999), Komposition, 18 x 20
Såld: 300 kr
Såldes den 3 juni 2013
5008 Oljemålning
Evy Låås (1923-1999), Man vid fönster, 39 x 39
Såld: 600 kr
Såldes den 3 juni 2013 -
5037 Oljemålning
Såld: 1.700 kr
Såldes den 3 juni 2013 -
5024 Oljemålning
Såld: 600 kr
Såldes den 3 juni 2013
5017 Oljemålning
Såld: 900 kr
Såldes den 3 juni 2013 -
5052 Teckning
Såld: 200 kr
Såldes den 3 juni 2013